Počet stránek ve webu: 40.811

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Dotaz ohledně výživného na nezletilé dítě. Chtěla jsem se zeptat co vše se započítává do výživného? Trochu nastíním problém. Jde o to, že jsem se odstěhovala od manžela, máme spolu dceru, které bude v říjnu 18 let. Rozhodla se zůstat s otcem.

Manžel vypočítal výživné a do výživného si zahrnul i energie, plyn, spotřebu vody, poplatek za rozhlas a televizi, poplatek za satelitní TV a za internet, kapesné. Řekla bych, že se takové výdaje do výživného nezapočítávají. Děkuji za laskavost. Hezký den Bedřiška.

 

ODPOVĚĎ:
Podle § 913 odst. 1 občanského zákoníku jsou pro určení rozsahu výživného rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného (dítěte) a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného (obou rodičů). Zákon nestanovuje, jaké náklady je rodič oprávněn zahrnout do navrhované výše výživného. Ve Vaší situaci tedy doporučuji následující: Pokud částku, kterou po Vás otec požaduje jako výživné, považujete za nepřiměřenou, hraďte mu částku výživného dle svého uvážení. Protože Vaše dcera bude od října zletilá, pokud nebude s výší výživného z Vaší strany souhlasit, bude si muset sama podat k soudu návrh na určení výše výživného. Od října současně doporučuji hradit výživné přímo k rukám Vaší dcery, protože od dosažení zletilosti náleží výživné přímo jí.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte do 24 hodin! Poradit se s právníkem