Ráda bych se Vás zeptala, jak mám postupovat proti synovu rozhodnutí, bránit mi ve styku s vnučkou (věk 1/2 roku). Zákaz z jeho strany platí od 11.11.2019, protože se dozvěděl, že jsem si po rozvodu našla přítele se dvěma dětmi ve své péči. Načež mi začal syn (26 let) vyhrožovat a být sprostý na adresu přítele, kterého nikdy neviděl.

Vadí mu, že je přítel mladší a má děti. Beru to tak, že se nedokáže smířit s tím, že mám právo na svůj osobní život. Avšak toto nemusí řešit přes zákaz styku s vnučkou. Dcera (20 let) se také postavila na jeho stranu a přestala se se mnou stýkat po návštěvě u mého syna (dcera o příteli věděla už 3 týdny a normálně jsme spolu komunikovaly). Chci být v kontaktu s vnučkou a nevěsta poslouchá mého syna, takže také brání styku s vnučkou. Jsem ochotna toto řešit i soudní cestou, domluva není možná. Děkuji za odpověď, Anita.

ODPOVĚĎ:
Podle § 927 občanského zákoníku mají právo stýkat se s dítětem osoby příbuzné s dítětem, ať už blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo stýkat se s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí.
Jako babička tedy máte na styk s vnučkou právo. Doporučuji tedy ještě jednou požádat vašeho syna, aby Vám umožnil styk s vnučkou dobrovolně s tím, že pokud Vám nevyhoví, vynutíte si styk s vnučkou soudní cestou. Jestliže dohoda se synem nebude možná, nezbude Vám bohužel opravdu nic jiného, než podat k okresnímu soudu v místě bydliště vnučky návrh na určení styku s vnučkou. Vzory takového návrhu najdete k dispozici na internetu nebo Vám s jeho sepsáním mohou pomoci například pracovníci občanských poraden, které nabízejí bezplatné právní poradenství ve větších městech.