Počet stránek ve webu: 38.774

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Tchýně mi vyhrožuje, že mě dá k soudu, pokud jí nebudu půjčovat syna. Synovi je 7 týdnů, je kojený, je na mně závislý. Na co všechno má právo a co jí musím umožnit? Pokud jí řeknu, že syna může vidět jen v našem bytě za naší přítomnosti, může u soudu vymáhat, abych jí syna dávala i bez našeho dozoru? Případně může to vymáhat v pozdějším věku syna? Děkuji, Michaela

ODPOVĚĎ:
Podle § 927 občanského zákoníku právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo stýkat se s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí. Je zřejmé, že tak malé dítě, jako je Váš syn, ještě nemá ke své babičce vytvořen citový vztah, ale i tak má babička na kontakt se svým vnukem právo, aby se citový vztah mohl vytvořit. Takto malé dítě ale potřebuje také soustavnou péči své matky, takže je z mého pohledu dostačující, pokud tchyni zatím umožníte kontakt s vnukem pouze u vás doma za Vaší přítomnosti. Jestliže tuto nabídku nebude tchyně akceptovat, může sice podat k soudu návrh na určení styku se svým vnukem, ale považuji za spíše nepravděpodobné, že by soud určil babičce styk s takto malým dítětem. Větší šanci bude tchyně mít, až bude Váš syn starší. Poté může návrh na určení styku s vnukem k soudu podat a v případě, že soud jejímu návrhu vyhoví, stanoví dobu, kdy se smí se svým vnukem stýkat i bez Vaší přítomnosti. Vy pak budete muset soudní rozhodnutí respektovat, syna jí ve stanovenou dobu předat a styk s ním tchyni umožnit.