Dcera před týdnem porodila dítě s těžkou asfyxií a neurolog dává špatnou prognózu. Vzhledem k tomu se obává, že péči o takto postiženého chlapečka v rodině se dvěma již existujícími dětmi v předškolním věku nezvládne. Jak by měla postupovat, aby mohla dítě ponechat v nějakém ústavu. Podotýkám, že ona i její manžel jsou k takovému řešení nakloněni. Děkuji.
Střídavá péče, adopce, osvojení, pěstounství
Jak umístit dítě s těžkým postižením po porodu do ústavu - postup
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Střídavá péče, svěření do péče, adopce (osvojení), pěstounství
- Zobrazení: 276
V dané situaci je zapotřebí, aby si dcera s manželem ujasnili, zda chtějí s chlapečkem do budoucna udržovat kontakt - například ho umístit do nějakého zařízení s možností ho navštěvovat - nebo zda chtějí chlapečka definitivně předat do péče jiné osoby či zařízení bez možnosti kontaktu s ním. Pro první případ jsou určena pobytová zařízení jako domovy pro osoby se zdravotním postižením nebo týdenní stacionáře, kdy si rodiče berou dítě domů jen na víkend. Tato zařízení je zapotřebí kontaktovat a podat žádosti o přijetí. U pobytových zařízení (nejen) pro děti se zdravotním postižením ale poptávka výrazně převyšuje nabídku (kapacitu) a tato zařízení mají často dlouhé pořadníky a čekací doby - čekání na volné místo trvá měsíce, ale i roky. Nejedná se tedy o rychlé, aktuální řešení, ale spíše o řešení do budoucna. Kromě pobytových služeb existují i terénní služby, jejichž pracovníci přijdou pomoci s péčí o syna přímo k dceři domů. Kontakty na pobytové i terénní sociální služby je možné najít na internetu .- například v Registru poskytovatelů sociálních služeb - zde: Registr poskytovatelů sociálních služeb | MPSV - nebo je dceři poskytnou pracovníci sociálního odboru městského úřadu v místě jejího bydliště.
Pokud chtějí dcera s manželem předat chlapečka definitivně do péče někoho jiného a jsou srozuměni s tím, že s ním nebudou v kontaktu, nabízí se například adopce nebo pěstounská péče - například při pěstounské péči mají biologičtí rodiče vůči dítěti větší právě než při adopci, kde se osvojitel stává de facto novým rodičem dítěte se všemi právy a povinnostmi, které k tomu patří. Informace k těmto formám péče dceři opět předají na sociálním odboru městského úřadu. Osvojení (adopci) nebo pěstounskou péči ale považuji za opravdu krajní řešení dané situace. Věřím, že se dceři a jejímu manželovi podaří péči o chlapečka zajistit.