Jsem v rozvodovém řízení, manžel má americké i české občanství, žije trvale v USA, já v ČR, rozvod probíhá v USA. Co se stane s mým dobrovolným penzijním připojištěním, má nárok na polovinu včetně státních příspěvků? Bylo sjednáno na začátku manželství. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Na úvod své odpovědi sděluji, že v bezplatné právní poradně zodpovídáme dotazy pouze z hlediska českého právního řádu. Jestliže rozvod probíhá v USA, předpokládám, že probíhá podle amerických právních předpisů. Z hlediska českého práva závisí odpověď na Váš dotaz na tom, z jakých finančních prostředků byly platby na penzijní připojištění hrazeny. Pokud jste platby hradila z finančních prostředků, které byly Vaším výlučným majetkem (peníze získané dědictvím, darem apod.), pak je i penzijní připojištění Vaším výlučným majetkem. Jestliže jste ale platby na penzijní připojištění platila například ze své mzdy, která je součástí společného jmění manželů (SJM), pak i penzijní připojištění je součástí SJM a Váš manžel bude mít nárok na vyrovnání. Americká právní úprava se ale od té české může samozřejmě lišit.