S manželem jsme po sňatku bydleli v obecním bytě. Po čase jsme ho za peníze mých rodičů odkoupili do OV. Jelikož manžel nadělal velké dluhy, měl problémy s Policií a hrozila exekuce, dohodli jsme se na zúžení společného jmění manželů (SJM). Byt přešel do mého osobního vlastnictví. Za 2 roky manžela zavřeli do vězení. Já jsem byt prodala a odstěhovala se do družstevního bytu jinde. Nájemní smlouva je na moje jméno, člen družstva jsem jen já. Manžel tam nebydlí, emá tam trvalé bydliště. Rozvádíme se a on si dělá nárok na polovinu částky, kterou jsme dostali za byt, kde jsme bydleli ještě společně - ten, co jsme převedli na moji osobu. Má na ty peníze nárok? Jana

ODPOVĚĎ:
Zúžením společného jmění manželů, ke kterému došlo již dříve, jednoznačně přešel byt do Vašeho osobního vlastnictví. V té době došlo k oficiálnímu vypořádání SJM, a teď již není co vypořádávat, až na věci tvořící vybavení společní domácnosti. Manžel na tuto částku tedy nemá nárok.