Počet stránek ve webu: 41.896

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Jsem doma s dítětem (2,5 roku), pobírám rodičovský příspěvek (peněžitou podporu v mateřství PPM). U zaměstnavatele, kde jsem pracovala před mateřskou, mám smlouvu na dobu neurčitou. Mohu teď nastoupit k jinému zaměstnavateli na půl úvazek, na stejnou pozici, aniž bych smlouvu na dobu neurčitou musela ukončit? A v případě, že bych smlouvu na dobu neurčitou musela ukončit, neohrozí to nějak pobírání rodičovského příspěvku? Předem děkuji za odpověď, Otýlie.

ODPOVĚĎ:
Nástup u jiného zaměstnavatele neohrozí vyplácení rodičovského příspěvku (jde o dávku státní sociální podpory), ani není nutné ukončit dosavadní pracovní poměr. Je však nutné dodržet povinnost vyplývající z § 304 odst. 1 zákoníku práce, podle kterého zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 69 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.