Moje dcera měla před uzavřením manželství městský byt. Byla jeho uživatelem od roku 1998. V roce 2001 se vdala a v roce 2005 (asi) si ho museli s manželem od města odkoupit za částku ne vyšší jak 100.000 Kč. Nyní se chtějí rozvést a kdo má nárok po rozvodu na tento byt. Rozhoduje tam cena, která je v dnešní době tržní.

Musí se vzájemně z této ceny vyplatit nebo byt zůstává ve vlastnictví dcery a ona manžela po rozvodu vyplatí za kupní cenu co kdysi zaplatili nebo tržní nynější cenu? Děkuji za odpověď, snad jsem to popsala dostatečně a peníze za radu okamžitě odesílám příkazem k úhradě z banky. Moc děkuji. Lada.

ODPOVĚĎ:
V daném případě by měla dcera manžela vyplatit tak, že by měla být určena aktuální tržní cena bytu, od této odečtena cena bytu z roku 2005 a zbývající částka rozdělena mezi manžele na půl. Tj. polovinu zbývající částky by měla dcera manželovi vyplatit.