1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Máme s manželem ve společném jmění manželů SJM hypotéku na dům, kterou platíme ze společného účtu. Já jsem nyní na rodičovské dovolené. Jak je to s vyrovnáním v případě, že chci v domě i nadále bydlet s dětmi, ale nejsem schopna sama platit hypotéku (15.500 Kč). Ani manžel se nechce stěhovat. Nemůžeme v něm zůstat oba, dům je malý. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Pokud dobře chápu, že plánujete rozvod, tak manžel, kterému dům v rámci vypořádání připadne, musí vyplatit druhého manžela z poloviny tržní hodnoty nemovitosti, samozřejmě se započtením poloviny zůstatku na hypotéce. Vypořádání SJM je v podstatě jednoduchá matematika, soud nepřihlíží k tomu, že se staráte o děti. Částku by vypočítal z hodnoty domu a přihlížel by pouze k formě vyplacení druhého, tedy když máte děti, uložil by Vám např. částku uhradit formou splátek, atd.