Zaměstnavatel mi nabídl povýšení. To ale s sebou nese sice větší peníze, ale také větší zodpovědnost, práce přesčas a další nevýhody. Z toho důvodu nechci vyšší pozici přijmout. Zaměstnavatel mi ale novou pozici nutí a říká, že pokud ji odmítnu, budu ji muset vykonávat povině. Je možné postup v zaměstnání odmítnout? Břetislav.

ODPOVĚĎ:
Skutečnost řeší zákoník práce a pracovní smlouva.

Pokud by nová funkce splňovala podmínky zákona a pracovní smlouvy, zejména co do druhu práce, pak je zaměstnavatel povinen tuto funkci přijmout a vykonávat. Naopak pokud by to nesplňovalo, tak povinen není.