Počet stránek ve webu: 39.671

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Od ledna mi zaměsnavatel změnil pracovní dobu ze 7h na 6h. Nyní se mi chystá snížit prac. dobu ještě o polovinu (mám řádný pracovní poměr na plný úvazek na dobu neurčitou). Navíc mám podezření, že se po nějaké době moje místo zruší. Děkuji za odpověď. Slávka

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Od ledna mi zaměsnavatel změnil pracovní dobu ze 7h na 6h. Nyní se mi chystá snížit prac. dobu ještě o polovinu (mám řádný pracovní poměr na plný úvazek na dobu neurčitou). Navíc mám podezření, že se po nějaké době moje místo zruší. Děkuji za odpověď. Slávka

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Zaměstnavatel zavřel svou provozovnu a sám šel pracovat ve stejném oboru do jiné firmy kde má nějaký podíl. 16.6.2010 provozovnu zavřel a já mu všechno pomohl vystěhovat a přestěhovat na druhou firmu do 25.6.2010.
Po mě chce abych dal výpověď dohodou já. Protože on mi nechce dát výpověď z důvodu zrušení firmy, protože papírově ještě existuje. Tak nemám kde pracovat a výpověď taky nemám. Jestli nebudu souhlasit, tak mám podepsat výpověď za hrubé porušení kázně. Co se stane když nic nepodepíšu? Teď mi zaměstnavatel ústně zdělil, že chce ať jdu od 28.6.2010 dělat do té druhé firmy, kde prý můžu pracovat. Firma 26.6.2010 otvírá a on mi nařídil, ať přijdu do práce, že si nesmím ani vybrat dovolenou co mi zůstala z původní firmy kde mám i pracovní smlouvu na dobu neurčitou a místo mojí práce je místo firmy je uvedená i přesná adresa. Co se stane když to pondělí nepřijdu? To není moje pracoviště a do cizí firmy v jiném místě a s jiným názvem přece nemůžu jít dělat. Někde jsem četl, že nastoupením do práce bych souhlasil s přemístěním. Je to úplný nesmysl a paradox. Celou dobu jsem ho upozorňoval, že pořád nevím jak to bude dál až se přestěhuje, bohužel jen ústně. Gabriel

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Jsem na mateřské dovolené a měla jsem jinou smlouvu (jiné pracovní zařazení) před odchodem na MD než mají kolegyně nyní. Pokud by mi zaměstnavatel nemohl umožnit vykonávat stejnou práci, na kterou mám smlouvu, mám nárok na odstupné, nebo jak mám postupovat? Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mám nárok na to, aby mi bylo umožněno pracovat pouze na ranní směnu kvůli dítěti, nebo to zaměstnavatele nemusí zajímat. Děkuji. Marcela

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Pracuji téměř dva roky na pracovní smlouvy na dobu určitou (2x 1/2 roku a 1x 1rok). Tyto smlouvy brzy vyprší. Zaměstnavatel se mnou chce podepsat novou smlouvu na dobu určitou a to po dobu dlouhodobé pracovní neschopnosti jedné kolegyně. Má na to právo? Co se stane, pokud smlouvu nepodepíšu a budu i po dvou letech dál u zaměstnavatele pracovat? A co kdybych podepsala novou smlouvu? Byla by tato platná, když by uplynula doba daná zákoníkem práce, která je možná k pracovního poměru na dobu určitou, tedy 2 roky? Magdaléna

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Zaměstnavatel mě zaslal změnu dohody, kdy rozsah práce se nemění a je max. 18,75 hod. týdně, tzn. v průměru 3,75 hod. denně a následuje další bod. Cituji "Pro účely poskytování náhrady odměny za dobu prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti (karantény) podle §194 zákoníku práce, je pracovní doba rozvržená od pondělí do pátku po 2 hodinách."
Pomíjím to, že to doručil 7.6.2010 , datum účinnosti je od 1.5.2010 a datum podpisu 30.4.2010. Od 13.5.2010 jsem v pracovní nechopnosti.
Je to prosím toto ustanovení rozporu s právem nebo platí, že je možné dohodou dohodnout cokoliv?
Tím samozřejmě zaměstnavatel sleduje snížení vyplácení náhrady za nemoc. Děkuji, Karel.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Jsem zaměstnaná ve státním sektoru jako učitelka na základní škole (studuji dálkově vysokou školu). Pracovní smlouvu jsem uzavřela v roce 2008 na rok, v roce 2009 mi byla prodloužena na dva roky - do roku 2011. Můžu zaměstnavateli příští rok oznámit, že trvám na tom, aby mě dále zaměstnával a smlouvu mi změnil na dobu neurčitou? A jak mám postupovat v případě, že bych během tohoto nebo příštího roku otěhotněla? Budu také moct (na nemocenské nebo na mateřské dovolené) požádat o změnu pracovní smlouvy na dobu neurčitou nebo mi prostě smlouva skončí? Miriam

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Jsem zaměstnána u soudu jako zapisovatelka, kdy na toto místo mám sjednanou i pracovní smlouvu. Nyní mi bylo přikázáno přestoupit na funkci protokolujícího úředníka, ke kterému mám udělány zkoušky. Chtěla jsem se proto zeptat, jestli mám podle zákona právo tento příkaz odmítnout, když se jedná o vyšší a zodpovědnější funkci a já se na tuto funkci zrovna necítím a navíc výkon této funkce prot. úředníka je i v jiném městě. Iveta

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Jsem zaměstnána u soudu jako zapisovatelka, kdy na toto místo mám sjednanou i pracovní smlouvu. Nyní mi bylo přikázáno přestoupit na funkci protokolujícího úředníka, ke kterému mám udělány zkoušky. Chtěla jsem se proto zeptat, jestli mám podle zákona právo tento příkaz odmítnout, když se jedná o vyšší a zodpovědnější funkci a já se na tuto funkci zrovna necítím a navíc výkon této funkce prot. úředníka je i v jiném městě. Iveta

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Jsem zaměstnána u soudu jako zapisovatelka, kdy na toto místo mám sjednanou i pracovní smlouvu. Nyní mi bylo přikázáno přestoupit na funkci protokolujícího úředníka, ke kterému mám udělány zkoušky. Chtěla jsem se proto zeptat, jestli mám podle zákona právo tento příkaz odmítnout, když se jedná o vyšší a zodpovědnější funkci a já se na tuto funkci zrovna necítím a navíc výkon této funkce prot. úředníka je i v jiném městě. Iveta