Stala se mi toto: Dílovedoucí mi řekl, že musím na určitém úkolu pracovat přesčas. Odpracoval jsem v daném měsíci 32 hodin. Zaměstnavatel mě odmítá za práci přesčas odměnit. Bylo mi sděleno, že v celém podniku práci přesčas zakázal. Prý mi zaměstnavatel osobně tuto práci přesčas nenařídil ani neschválil, jak je v zákoníku práce a podle názoru ředitele nemám proto na odměnění nárok. Dále mi zaměstnavetel řekl, že ani ve pracovní smlouvě není dohodnuto, že budu odměňován za eventuální práci přesčas. Jak to tedy je? Jan.

ODPOVĚĎ:
Ustanovení zákoníku práce o přikazování nebo schvalování práce přesčas se nevykládá restriktivně tak, že příkaz nebo schválení v každém jednotlivém případě je oprávněn dát jen sám zaměstnavatel. K takovým příkazům nebo schvalování jsou zpravidla oprávněni všichni zaměstnavatelovi vedoucí zaměstnanci na všech stupních řízení včetně dílovedoucích a mistrů na jednotlivých pracovištích.

Jestliže zaměstnavatel práci přesčas zakázal a dílovedoucí jeho zákaz porušil, je na zaměstnavateli, aby z toho vyvodil důsledky vůči provinilému dílovedoucímu. Dílovedoucí schválil práci přesčas jménem zaměstnavatele a skutečnost, že tím porušil zaměstnavatelův zákaz nezpochybňuje nárok zaměstnance (tedy Vás) na odměnu za práci přesčas.

Ke smlouvě: v pracovní smlouvě se neujednává, že zaměstnanec bude odměňován za případnou práci přesčas. Při splnění zákonných podmínek vyplývá jeho nárok na tuto odměnu ze zákona automaticky.

Ze všech okolností je zřejmé, že v tomto případě máte nárok na odměnu s příplatkem za vykonanou práci přesčas.

(Zákoník práce §54, §172, §62, zákon č. 54/2001 §11)