Dobrý den, žádám Vás tímto o pomoc. Dnes mi zaměstnavatel navrhl rozvázání pracovního poměru dohodou. Chtěl abych podepsal hned a ukončil pracovní. Firma je ve finanční krizi a prý nemá ani na vyplácení odstupného. Zajímalo by mě za jakých podmínek bych o odstupné mohl opravdu přijít a jak by navrhovaná smlouva měla vypadat abych měl nárok na odstupné i kdybych se měl soudit. Karel

ODPOVĚĎ:
Skutečnost, že firma nemá na uhrazení odstupného není Vaše starost a pokud Vám bude odpíráno, můžete se odstupného domáhat soudní cestou, jak správně zmiňujete. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď z více důvodů, nárok na odstupné vzniká jen v případech definovaných zákoníkem práce §52 a-d, ve Vašem případě lze uplatnit bod c – stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách. Výše odstupného je výši nejméně trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Pokud byste dostal výpověď ze zdravotních důvodů (OZ §52 písmeno d – výpověď pro pracovní úraz nebo nemoc z povolání), měl byste nárok až na dvanáctinásobek průměrného měsíčního výdělku.