Byla mi dána výpověď na konci roku 2024 s ukončením pracovního poměru 31.12.2024. Dne 23.12.2024 jsem nastoupil nemocenskou (kterou budu ukončovat) a momentálně bych se měl na stejnou pozici (květen 2025) s jiným titulem vrátit. Zaměstnavatel po mě chce vrátit 3 měsíční odstupné, které vyplatil na konci prosince, má na to nárok ? Děkuji.
Plat, mzda, odstupné, příplatek, prémie
Nárok na vrácené odstupného po výpovědi a návratu na jinou pracovní pozici
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Platy, mzdy, odstupné, renta
- Zobrazení: 2311
Účelem odstupného je určitá kompenzace zaměstnanci za nezaviněnou ztrátu zaměstnání. Za předpokladu, že by zaměstnanec nastoupil ke stejnému zaměstnavateli, by institut odstupného ztrácel opodstatnění. S takovými situacemi počítá i zákoník práce, když ve svém ustanovení § 68 stanoví zaměstnanci povinnost odstupné nebo jeho poměrnou část vrátit.
Bude-li zaměstnanec po skončení pracovního poměru konat práci u dosavadního zaměstnavatele v pracovním poměru nebo na základě dohody o pracovní činnosti před uplynutím doby určené podle počtu násobků průměrných výdělků, z nichž byla odvozena výše odstupného, je povinen tomuto zaměstnavateli vrátit odstupné nebo jeho poměrnou část.
To znamená, že zaměstnanec začne opětovně pro zaměstnavatele pracovat v průběhu jednoho měsíce, dvou měsíců, tří měsíců nebo v průběhu dvanácti měsíců od skončení pracovního poměru dle toho, zda zaměstnanci náleží jednonásobek, dvojnásobek, trojnásobek nebo dvanáctinásobek průměrného výdělku s ohledem na pravidla popsaná výše.
Pokud nemocenská prodloužila výpovědní dobu a pracovní poměr sám, kdy ten bude končit s koncem pracovní neschopnosti, odstupné by vůbec nemělo být vyplaceno.
Pokud pracovní poměr skončil k 31.12.2024, pak nárok na vrácení odstupného nevzniká.












