Lze uzavřít kvalifikační dohodu se zaměstnancem, který pracuje na DPČ? Dohoda je uzavřena na dobu neurčitou. Zaměstnanec je studentem VŠ, který nastupuje do posledního ročníku studia. Dohoda DPČ byla uzavřena od 1/2022. Je možné takto uhradit školné za takového zaměstnance za školní rok 2022/2023, s tím, že je dohodnuto, že po ukončení studia s ním bude uzavřena pracovní smlouva na HPP. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Tato otázka v právních předpisech výslovně upravena není. Ustanovení § 77 odst. 2 zákoníku práce říká, že není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, vztahuje se na práci konanou na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr úprava pro výkon práce v pracovním poměru. V tomto ustanovení jsou stanoveny výjimky z tohoto pravidla, ale otázka vzdělávání a prohlubování kvalifikace mezi ně nepatří.
Právní předpisy tedy uzavření kvalifikační dohody se zaměstnancem na DPČ nebrání.