V naší firmě byla dočasně zřízena odpolední směna, ale týká se to jen mužů a bezdětných žen. Mohu to považovat za diskriminaci, že mě jako bezdětnou donutili jít na odpolední, jako jedinou? Mohu to odmítnout? Mohou mi za neuposlechnuti dát výpověď? Děkuji za odpověď. Alena.

ODPOVĚĎ:
Podle § 81 odst. 1 zákoníku práce platí, že pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn. Odmítnou nastoupit na směnu tedy není možné.
Ustanovení § 241 odst. 1 zákoníku práce říká, že zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
Zvláštní režim zaměstnanců s dětmi oproti bezdětným je tedy v souladu se zákoníkem práce a nemusí být nutně diskriminační.