Přítel (otec mého dítěte) dostal 11.5.2020 nečekaně výpověď ze zaměstnání, kterou navíc datovali na 31.3.2020. 10. i 11. 5. ale ještě pracoval, byly to první dny po pauze - byl číšník v restauraci. Je možné dát výpověď takto zpětně? Navíc nedostali ani vyplacené peníze za předešlé měsíce, pouze část.

Nepropláceli dovolenou atd. Nicméně teď řešíme, co s úřadem práce, sociálním a zdravotním, když je výpověď datovaná takto. Moc děkuji. Ivana.

ODPOVĚĎ:
Datovat výpověď takto zpětně v žádném případě nelze. Jestliže zaměstnanec pracoval v průběhu dubna i části května, doporučovala bych obrátit se na ČSSZ a na zdravotní pojišťovnu a zjistit, zda byly placeny povinné odvody. Pokud ano, je to důkaz, že pracovní poměr trval. Pokud placeny nebyly je nezbytné za pomoci obou institucí najít svědky, kteří by potvrdili, že práce byla vykonávána.
Je také možné obrátit se na místně příslušný inspektorát práce.
Dlužnou mzdu však pravděpodobně bude nutné vymáhat soudní cestou.