Počet stránek ve webu: 39.266

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Kamarád nastoupil do zaměstnání 1.5.2017 a dne 14.5.2017 se mu stal pracovní úraz - výhřez ploténky. Byl 10 dní hospitalizován v nemocnici, posléze v pracovní neschopnosti do 6.11.2017. Od lékaře má potvrzené následky úrazu a byl mu přiznán pracovní úraz - může vykonávat činnosti bez fyzické zátěže, bez nošení břemen, bez možnosti prochladnutí.

Na základě výše uvedeného s ním byl dne 7.11.2017 rozvázán pracovní poměr ve zkušební době. Má nárok na nějaké odstupné a případně z čeho by se částka odstupného vypočetla. Děkuji Hanuš

ODPOVĚĎ:
Nárok na odstupné má zaměstnanec, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, tedy rušení zaměstnavatele, přemístění zaměstnavatele a nadbytečnost.
V případě zrušení pracovního poměru ve zkušební době nárok na vyplacení odstupného nevzniká.


► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Má zaměstnanec nárok na odstupné při pracovním úraze ve zkušební době?