1 1 1 1 1 Hodnocení 3.00 (1 hlas)

Firma, kde jsem zaměstnaná na trvalý pracovní poměr - na dobu neurčitou, bohužel po nešťastné události (požáru) nebude schopná minimálně rok plnohodnotně fungovat - tudíž není možno vykonávat práci, kterou mám uvedenou v pracovní smlouvě - Technolog vývoje (technologie vyhořela).

Můj zaměstnavatel mi nechce dát výpověď a chce po mě, abych dělala jinou pracovní pozici, na kterou ani nejsem plně kvalifikovaná bez toho aby jsem podepsala novou pracovní smlouvu, kterou ovšem já nepodepíšu - můj dotaz tedy zní mám nárok na odstupné v případe, že já dám v této situaci výpověď?   Případně měla bych nárok na odstupné, když nepodepíšu novou pracovní smlouvu?

ODPOVĚĎ:
Zaměstnavatel je povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, vznikají překážky na jeho straně a zaměstnanci vzniká nárok na výplatu náhrady mzdy. Zaměstnavatel tuto situaci bude pravděpodobně řešit výpovědí, a to výpovědí pro nadbytečnost, kdy vzniká nárok na výplatu odstupného.
Novou smlouvu podepsat nemusíte, nárok na odstupné tím nezanikne.