Pracuji od 5:30 do 14:00. Mám nárok na nějakou finanční částku za noční směnu? Je to pět dní v týdnu a dá se žádat i zpětně, a kolik let? Ve smlouvě není nic uvedeno. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Podle § 78 odst. 1 písm. j) zákoníku práce je noční prací práce konaná v noční době; noční doba je doba mezi 22. a 6. hodinou.
Podle § 116 zákoníku práce platí, že za dobu noční práce přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku.
Mzda je vyplácena i zlomky hodin.
Žádat zpětné doplacení je možné, a to až tři roky zpětně (obecná promlčecí lhůta je tříletá).