1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Doneslo se mi, že ve firmě, ve které pracuji by mělo dojít k restrukturalizaci. Pravděpodobně by současná firma nově spadala pod jinou firmu (bohužel všechno vím jen z doslechu, tedy nepřesně). Některým kolegům bylo řečeno, že,, Vše zůstane při starém, jen podepíšete novou smlouvu." Mám nárok na odstupné pokud by:

A) budoucí pozice byla STEJNÁ, ale já novou smlouvu nepodepsala?
B) budoucí pozice byla JINÁ a já novou smlouvu nepodepsala?
C) Dále v případě, že novou smlouvu podepíši, jak je to s odstupným, pakliže není ve smlouvě blíže definováno? Ve firmě pracuji již šest let a byla bych nerada, kdyby se výše odstupného počítala znovu od nuly.
Děkuji a přeji krásné svátky, Jaromíra.

ODPOVĚĎ:
Na otázku nelze takto jednoznačně odpovědět. Pokud by se jednalo o tzv. přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů, pak by se nová smlouva nepodepisovala a celý proces by se řídil § 338 a násl. zákoníku práce.
Pokud o přechod nepůjde a bude podepisovaná nová smlouva, pak podepsat nemusíte, tím se pravděpodobně stanete nadbytečnou a vznikne Vám nárok na vyplacení odstupného.
Pokud podepíšete novu smlouvu os nového zaměstnavatele, bude se odstupné počítat od nuly, pokud nebude ve smlouvě uvedeno něco jiného.