Přítel pracuje v kovovýrobě (svářeč) na hale, kde není ani topení. Tudíž nosí pod montérky termoprádlo, protože na hale kde pracuje, je teplota shodná s venkovní teplotou. Dnes (16.11.2021) se dozvěděl, že jim majitel termoprádlo zakázal nosit a neuvedl žádný důvod, proč by ho nemohl nosit.

Můj dotaz zní, jestli na tohle má právo a čím se popřípadě můžeme bránit. Protože vzhledem k nynějšímu počasí si myslím, že by měl zajistit alespoň topení. Předem děkuji za odpověď.   Gizela.

ODPOVĚĎ:

Minimální teplota na pracovišti je stanovena právními předpisy. Hodnotí se podle zátěže lidského organismu chladem.
Obecně například platí, že pokud teplota na pracovišti klesne pod 10 °C, musí zaměstnavatel zaměstnanci zajistit teplý pracovní oděv, zaměstnanci, kteří jsou vystaveni zátěží chladem, mají právo na ochranné nápoje. Ty se poskytují teplé a v minimálním množství alespoň půl litru za osmihodinovou směnu. Ochranný nápoj chránící před chladem se poskytuje na nevenkovním a venkovním pracovišti, na kterém je teplota nižší než 4 °C.
Pokud zaměstnavatel porušuje svoje povinnosti, je možné obrátit se na místně příslušný inspektorát práce.