Po roce (nyní 7/2020) neschopnosti jsem byla uznána závodním lékařem jako pracovně nezpůsobilá, nemoc z povolání zatím prokázána není, jen je podána. Chce, abych dala já výpověď dohodou bez nároku na odstupné, firma pro mě nemá žádnou jinou práci. Za chvíli mi končí dovolená a já nevím, co dělat, děkuji Jitka.

ODPOVĚĎ:
V žádném případě nelze doporučit, abyste sama dala výpověď bez nároku na odstupné. Vzhledem k tomu, že dosud nebyla uznána nemoc z povolání, hrozí, že zaměstnavatel využije výpovědní důvod podle § 52 písm. e) zákoníku práce - pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost.
Ani v tomto případě nevzniká právo na odstupné.
Doporučuji proto tlačit na co nejrychlejší uzavření řízení o uznání nemoci z povolání, případně využít některou z možností, kdy zaměstnavatel nemůže dát zaměstnanci výpověď (ochranná doba), pokud je to možné (§ 53 zákoníku práce).