Obracím se na Vás s dotazem ohledně práv a povinností, které mi vyplývají z uzavřené smlouvy s mým současným zaměstnavatelem. Jsem zaměstnán ve firmě zabývající se kabelovou konfekcí na pozici Elektrotechnik. Ve smlouvě nemám nijak konkrétně uvedeny činnosti a náplň práce, kterou bych měl vykonávat.

Pouze při přijímacím pohovoru mi bylo sděleno, že se budu věnovat údržbě strojů, budu zajišťovat jejich bezproblémový chod a nastavovat tyto stroje pro krimpování kontaktů. Později mi bylo sděleno, že pokud bych "vyloženě neměl už nic na práci, " v tomto případě bych si měl sám sednout ke stroji a kontakty narážet, což je dle mého úsudku již mimo rámec sjednané smlouvy. Navíc mám pořád co dělat. Potom také připravuji kabely v řezárně, které zkracuji na příslušnou délku, odizoluji a následně kompletuji. V rozhovoru s majitelem firmy mi bylo řečeno, že jsme malá firma a nemůžeme na všechno zvlášť zaměstnat pracovníky. Ve smlouvě je v jednom bodě uvedeno: "Zaměstnavatel se zavazuje přidělovat zaměstnanci práci v rámci sjednaného druhu práce (funkce) ...", tedy Elektrotechnik. Pročítal jsem si Zákoník práce, ale nemám úplně jasno v tom, jaká práva má zaměstnavatel vůči zaměstnanci a naopak. Např. , že zaměstnavatel nemůže přeřadit zaměstnance na jiný druh práce pro prostoje, za jakých okolností a podmínek může zaměstnavatel přeřadit zaměstnance na jiný druh práce apod. Chtěl bych Vás proto touto cestou požádat o radu. Děkuji, Ivan.

ODPOVĚĎ:
Zaměstnavatel je povinen (a současně oprávněn) zaměstnanci přidělovat jen práce v rámci sjednaného druhu práce, čemuž odpovídá povinnost zaměstnance tyto práce vykonávat. Sjednaný druh práce tak vymezuje limity dispoziční pravomoci zaměstnavatele při přidělování práce zaměstnanci podle pracovní smlouvy. Jiné práce je zaměstnanec povinen vykonávat výjimečně, jen v případech a za podmínek stanovených zákoníkem práce pro převedení na jinou práci.
Druh práce vymezuje okruh pracovních úkolů, které je zaměstnanec podle pokynů zaměstnavatele povinen vykonávat osobně. Druh práce by tak měl stručně a výstižně vyjadřovat, které činnosti bude zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat.
Pokud je druh práce vymezen široce, jako je tomu ve Vašem případě, měl by být doplněn a zpřesněn náplní práce. Pokud chybí, je vždy sporné, které práce ještě spadají do uvedeného druhu práce a které práce je zaměstnanec povinen vykonávat a záleží na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
Vyjít je také možné z encyklopedie profesí, kde je elektrotechnik definován jako "Elektrotechnik vykonává přípravné, řídicí a kontrolní činnosti v oblasti výroby, montáže, provozu a projektování elektrických zařízení nebo v oblasti poskytování služeb v elektrotechnice či ve fázi realizace investičních akcí. Zajišťuje technickou a technologickou způsobilost strojů, zařízení a přístrojů. Mezi jeho typické činnosti patří provádění revizí elektrických zařízení a hromosvodů, vystavování revizních zpráv. Samostatně projektuje jednoduchá elektrická zařízení".
Převedení na jinou práci upravuje § 41 zákoníku práce, podle nějž:
(1) Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci,
a) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,
b) nesmí-li podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice19),
c) koná-li těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství,
d) jestliže to je nutné podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví v zájmu ochrany zdraví jiných fyzických osob před infekčním onemocněním,
e) jestliže je toho třeba podle pravomocného rozhodnutí soudu nebo správního úřadu, jiného státního orgánu nebo orgánu územního samosprávného celku,
f) je-li zaměstnanec pracující v noci na základě lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb uznán nezpůsobilým pro noční práci,
g) požádá-li o to těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu, která pracuje v noci.
2) Zaměstnavatel může převést zaměstnance na jinou práci,
a) dal-li zaměstnanci výpověď z důvodů uvedených v § 52 písm. f) a g),
b) bylo-li proti zaměstnanci zahájeno trestní řízení pro podezření z úmyslné trestné činnosti spáchané při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním ke škodě na majetku zaměstnavatele, a to na dobu do pravomocného skončení trestního řízení,
c) pozbyl-li zaměstnanec dočasně předpoklady stanovené zvláštními právními předpisy pro výkon sjednané práce, avšak v tomto případě nejdéle celkem na 30 pracovních dnů v kalendářním roce.
Na Vás se nevztahuje ani jedna z možností. Převedení na jinou práci by proto bylo možné jen s Vaším souhlasem.