Do společnosti Tarifomat.cz jsem kvůli smlouvě o zřízení mobilního tarifu nadiktovala rodné číslo a číslo OP. Mohou toto zneužít pro uzavření dalších fiktivních smluv na mou osobu? Pokud ano, mohu tomu nějak zabránit? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Bohužel, sdělování osobních údajů, zejména rodného čísla, na internetu, není bezpečné. Nelze předjímat, zda lze tyto Vaše údaje zneužít k fiktivnímu uzavření smluv. Nicméně každý subjekt, který shromažďuje osobní údaje jiných osob, je povinen se řídit jak zákonem na ochranu osobních údajů, tak nově i GDPR nařízením EU. V případě, že by se Vám podařilo prokázat, že Vaše údaje konkrétní firma zneužila k protiprávnímu jednání, pak se samozřejmě můžete bránit soudní cestou.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

Jak se bránit uzavření fiktivní smlouvy při sdělení osobních údajů firmě Tarifomat - číslo občanského průkazu, rodné číslo