Dcera nadále urputně trvá na nezrušení trvalého pobytu na adrese domu, kde já jsem jediným vlastníkem. Dceři zde vznikl trvalý pobyt tím, že se mi před 33 roky narodila. V domě se dlouhodobě nezdržuje - od svých 19 let se pohybuje pracovně na různých místech ČR i v zahraničí. Kde i bydlí - podnájmy.

Dcera se chová ke mně agresivně vyhrožuje mi. Žije nezodpovědným životem - dluhy a to nemalé, byla souzena za trestný čin, mně neznámo za jaký, a odsouzena k podmínečnému trestu, v jakém rozsahu nevím. Rozhodla jsem se o její odhlášení z místa trvalého pobytu - mého domu. Byli vyslechnuti svědci - sousedé - 4, a ti shodně vypověděli, že dcera zde nepobývá. Nikdy jsem s dcerou neuzavřela nájemní smlouvu ani jinou smlouvu, která by ji opravňovala užívat objekt - můj dům, v dospělosti. Nikterak se nepodílí na nákladech spojených s provozem domu a domácnosti. Takže bydlení - trvalý pobyt si nefinancuje. Je tedy jen formální úřední záležitostí. Ovšem dcera nadále urputně trvá na nezrušení jejího trvalého pobytu na adrese mého domu. Sehnala si svědky - kamarády, kteří mají svědčit proti mně. Nadále mi vyhrožuje, že si trvalý pobyt nenechá zrušit dokud jí nevyplatím její podíl - dědictví - z domu. Ještě žiji a není co po mně - můj majetek - dědit. Rozhodla jsem se pro prodej domu a odstěhování se. Jeden z důvodů je i problémová dcera - stále ví, kde mě najde, když mi chce dělat problémy. Ovšem ani prodej domu není možný pokud má v domě někdo stále trvalý pobyt. Moje otázka je - jaké já mám možnosti? Dcera mi brání svým jednáním ve svobodném nakládání se svým majetkem - prodej domu. Musím jen trpělivě čekat, jak rozhodne obecní úřad? Až vyslechne a zhodnotí všechny výpovědi svědků? A posoudí skutečnosti? Dále mě zajímá jak je možné, že dcera jako odpůrce má možnost se ke všem výpovědím vyjadřovat a nahlížet do spisu a dokonce je k tomu obecním úřadem vyzývána. Já ovšem jako navrhovatel tuto možnost nemám. Nikdo mi nahlédnutí do spisu neumožnil rovněž jsem nebyla vyzvána k vyjádření se k výpovědi dcery a jí navržených svědků. Mám stejné možnosti jako dcera? Bylo by to spravedlivé. A můžu tedy jít na obecní úřad a spis si vyžádat a přečíst si co potřebuji? Případně se vyjádřit k výpovědím? Děkuji, Dagmar

ODPOVĚĎ:
Jak správně uvádíte, nelze hovořit o nějakém nároku na dědictví. Dědictví totiž upravuje nakládání se jměním po smrti osoby. Požadavek Vaší dcery je nesmyslný a vyděračský.
Vzhledem k tomu, že jste podala návrh na zrušení trvalého pobytu Vaší dcery na adrese Vašeho domu, máte postavení účastníka řízení – můžete např. nahlížet do spisu, činit si z něj opisy/výpisy, předkládat důkazy apod. O Vašich právech byste měla být poučena daným úřadem (správním orgánem). Pokud jste poučena nebyla, došlo k chybě v řízení.
Co se týká možnosti vyjádření se k tvrzením Vaší dcery – tuto možnost (právo) máte, opět i toto vyplývá z Vašeho postavení účastníka řízení. Správní orgán ovšem není povinen Vás pokaždé vyzývat k tomu, abyste se vyjádřila ke každé odpovědi Vaší dcery. Správní orgán je povinen zjistit skutečný stav věci a na základě toho rozhodnout. Jako účastník máte právo se vyjádřit k tvrzením Vaší dcery, a to i když nejste k tomu vyzvaná správním orgánem.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Sabotování zrušení trvalého pobytu pod podmínkou vyplacení dědického podílu před smrtí
  • Může navrhovatel zrušení trvalého pobytu nahlížet do spisu úřadu?
  • Správní řízení o zrušení trvalého pobytu a opakované odvolávání osoby oprávněné pobytem
  • Prodej bytu, domu, nemovitosti s trvalým pobytem osoby - prodejnost nemovitosti