Bydlíme v úseku probíhající pozemkové úpravy. Vydlážděný dvůr u domu. Oplocená zahrada a přístupové cesty vedené jako ostatní plocha - komunikace v našem vlastnictví byly bez našeho souhlasu zařazeny do pozemků řešených PU. Nejedná se o porušení zákona č. 139/2002? Děkuji, Stanislav.

ODPOVĚĎ:
Dle § 3/2 a 3 zákona o pozemkových úpravách platí, že:
- obvod pozemkových úprav je území dotčené pozemkovými úpravami, které je tvořeno jedním nebo více celky v jednom katastrálním území;
- bude-li to pro obnovu katastrálního operátu třeba, lze do obvodu pozemkových úprav zahrnout i pozemky, které nevyžadují řešení ve smyslu ustanovení § 2 zákona o pozemkových úpravách, ale je u nich třeba obnovit soubor geodetických informací;
- pozemky zastavěné stavbou, která není ve vlastnictví státu, pozemek funkčně související s touto stavbou včetně přístupové cesty, zahrady, pozemky v zastavěném území, pozemky v zastavitelných plochách lze řešit v pozemkových úpravách jen se souhlasem jejich vlastníka;
- pokud se vlastníci ve lhůtě stanovené pozemkovým úřadem nevyjádří, má se za to, že s řešením v pozemkových úpravách souhlasí.

Ze znění dotazu není možné dovodit, z jakého důvodu byly Vaše pozemky zahrnuty do pozemkových úprav, existuje však určitá pravděpodobnost, že se tak stalo buď:
1/ proto, že to je zapotřebí pro obnovu katastrálního operátu, přičemž v případě Vašich pozemků dojde pouze k obnově souboru geodetických informací (ad druhá odrážka výše), nebo
2/ proto, že jste se ve lhůtě stanovené pozemkovým úřadem nevyjádřil k tomu, zda se zahrnutím Vašich pozemků do pozemkových úprav souhlasíte a nastoupil tudíž zákonný předpoklad, že jste souhlas udělil (ad čtvrtá odrážka výše).

Abyste zjistil, zda budou Vaše pozemky skutečně dotčeny pozemkovými úpravami či zda dojde pouze k obnově souboru geodetických informací, popř. abyste zjistil, proč byly Vaše pozemky do pozemkových úprav vůbec zahrnuty, Vám doporučuji kontaktovat Státní pozemkový úřad: http://www.spucr.cz/

_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 139/2002 Sb. , o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech a o změně zákona č. 229/1991 Sb. , o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, ve znění pozdějších předpisů

> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Jak zjistit důvod pozemkových úprav soukromého pozemku?
  • Předpokládaný souhlas s pozemkovými úpravami soukromého pozemku občana