Obracím se na Vás s dotazem týkající se jednání starosty a překročení jeho pravomocí. Třetí rok v malé obci o 500 obyvatel provozujeme farmu. Pomalu rozšiřujeme chov, zvířata paseme volně na loukách, zařizujeme minimlékárnu - zpracování vlastní produkce a investujeme do vybavení - přístřešků, napáječek, strojů atd.

V obci je takových zemědělců více - jedno velké zemědělské družstvo, které od obce využívá 40 ha půdy a chová a pase několik set masných krav na pastvinách, zemědělec, který chová stovku masných ovcí, dvě farmy s koňmi a spoustu takových malých co má na zahrádce slepice, kozy, ovečky... A pak jsme tady my - 15 masných krav, 15 koz na mléko, ovečky na spásání zahrady, poníci pro děcka, pštrosi, křepelky, kachny a slepice na vajíčka... děláme exkurze jak pro veřejnost, tak pro školy, začínáme s environmentální výchovou pro předškoláky i školáky. V současné době na stavebním úřadě vyřizujeme umístění 2 plachtových přístřešků na uskladnění krmiva a sena - nikde na žádném úřadě není žádný problém, je to v souladu s územním plánem, stavební úřad to považuje za formalitu, jelikož jde pouze o plachtové přístřešky, zemědělský půdní fond nenamítá nic proti vyjmutí... životní prostředí i agentura ochrany přírody nám schválila pasení i ohrady, navíc jsou pastviny na konci obce mimo intravilán. Tento týden jsem zasílala na obec žádost o vyjádření k umístění přístřešků včetně technické zprávy a koordinační situace a starosta odpověděl, že tyto stavby v žádném případě nelze povolit, viz níže:
Dobrý den, k žádosti o vyjádření k technické infrastruktuře sděluji, že podklady neodpovídají skutečnostem. V územním plánu je plocha dotčených pozemků v ploše pro bydlení č. 43 Vrchovec – Zápouští – plocha pro individuální bydlení – rezerva. V popisu území stavby je chybně uvedeno, že se jedná o plochu zemědělskou. Mám se tedy vyjádřit k zaslané zprávě nebo bude zpráva přepracovaná? V každém případě není možné v ploše pro bydlení povolit stavbu pro zemědělské účely, které bezprostředně navazují na plochu BI 3. Děkuji za zprávu. Jan Novák
Na odboru stavebního úřadu a územního plánování se tomu jen zasmáli, od kdy se starosta vyjadřuje k územnímu plánu, jelikož k tomu není vůbec kompetentní a nemá k tomu ani pravomoci. I když se jedná o umístění na ploše individuálního bydlení rezerva - stále je to nyní zemědělská půda, kde je umístěno těchto přístřešků naprosto v souladu. Navíc umístění bude na našich vlastních pozemcích a i kdyby měla proběhnout změna územního plánu, kdy by se z rezervy staly pozemky stavební, museli bychom s tím jako vlastníci souhlasit, což by se samozřejmě nestalo, jelikož to chceme využívat pro zemědělské účely, což jsem také panu starostovi napsala, načež mi odpověděl:
Dobrý den, mé připomínky nejsou nesmyslné a neoprávněné. Pokud stávající územní plán má k rozvoji obce vyčleněnou plochu pro bydlení jako rezervu, je celkem pochopitelné, že tuto plochu bude v budoucnu využívat pro stavby pro bydlení. Je tedy nesmyslné tuto plochu v této chvíli zastavit trvalými stavbami pro zemědělské hospodářství, které mohou v budoucnu zkomplikovat využití území pro bydlení. S pozdravem Jan Novák
Ano, vedle těchto našich pozemků jsou stavební parcely, které nám v současné době vlastníci sami pronajímají a ví, že zde máme ohrady a pastviny a jsou rádi, že se o tyto pozemky někdo stará a pečuje o ně. a pokud by zde stavili, tak by to bylo v horizontu minimálně 10 let a výše. Obec zde v okolí nemá vůbec žádný pozemek, stavební ani nestavební, jen polní cestu, která kolem těchto všech pozemků vede. Nechápu tedy jednání pana starosty, který tímto dle mého názoru překročuje své pravomoci, jelikož k územního plánu není kompetentní se vůbec vyjadřovat. Navíc ze své vlastní iniciativy začal obíhat občany v okolí cca 50 m, zda jim naše zvířata nevadí, jestli nemají mouchy na zahradě, jestli jim nic nesmrdí. a že chceme znevýhodnit budoucí stavební pozemky a budoucí stavebníky umístěním našich 2 plachtových přístřešků. Jen podotýkám, že zvířata jsou pod pravidelným veterinárním dozorem a kontrolama jak České plemenné inspekce, tak Státního zemědělského a intervenčního fondu, Státní veterinární správy aj. Žádný z výše uvedených zemědělců nebo farem tento problém s panem nikdy starostou neměl, vycházejí spolu aspoň neutrálně. Jak prosím tuto situaci řešit? Je možné, aby se takto starosta choval? Existuje nějaký institut, který by mu v tomto jednání zamezil? Může nám svým jednáním znemožnit umístění přístřešků? Mockrát děkuji, Helena

ODPOVĚĎ:
Zde má pravdu stavební úřad - starosta opravdu není oprávněn vyjadřovat se k územnímu plánu. Pro Vás je podstatné, abyste splnili požadavky stavebního úřadu.
Pokud by starosta překročil svou pravomoc (např. se pokusil ovlivňovat rozhodnutí stavebního úřadu apod.), byla by zde možnost podat na něj trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, které se dopustí úřední osoba, která v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch
a) vykonává svou pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu,
b) překročí svou pravomoc, nebo
c) nesplní povinnost vyplývající z její pravomoci.

> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Může starosta rozhodovat o územním plánu obce, města nebo ne?