Týká se to mého advokáta, který mě zastupuje ve věci pracovního úrazu. Pracoval jsem ve firmě s těžkým průmyslem, výroba železných kulatin a 04/2013 se mi stal pracovní úraz levého zápěstí, 100% uznán pracovní úraz, marodění 04/2013-06/2014 operace, rehabilitace, zůstaly mi trvalé následky takže jsem nemohl nadále vykonávat dosavadní práci dle chirurga, operatéra ten samý doktor z nemocnice.

Invalidní důchod bohužel neuznán. Po skončení marodění mě zaměstnavatel poslal na prohlídku k závodnímu lékaři ale ten se ani nebyl podívat v práci a přes veškeré zdravotní dokumentace mi napsal pouze, že mohu vykonávat dosavadní práci s omezením. Tak jako laik jsem nevědel co dělat tak jsem zavolal advokátovi, vysvětlil jsem mu jak se věci mají a zda by mě zastupoval, tak jsem podepsal plnou moc a smlouvu o poskytovaní právních služeb na dálku a odeslal zpět advokátovi a bylo mi řečeno, že bude chtít provizi jen z náhrady mzdy po dobu pracovní neschopnosti a bolestného + ztráty společenského uplatnění ZSÚ, toť vše. Po podepsaní smlouvy na dálku, jsem mu poslal pracovně lékařský posudek od závodního lékaře, na který jsme se odvolali ke krajskému úřadu. Ten posudek zrušil že je neplatný, na podruhé jsem šel k tomu samému lékaři a napsal mi ten samý posudek, též ho krajský úřad zrušil, na potřetí už podnik změnil závodního lékaře a doktorka se byla podívat v podniku a okamžite mi napsala, že jsem dlouhodobě pozbyl pracovní způsobilost dosavadní práce. Zaměstnavatel mě stále odmítnul dát jinou práci, jelikož jinou neměl a pořád vyhrožoval, že mám nastoupit na tu samou pozici, a najali si též advokáta. Pak jsem mluvil o dalším postupu se svým advokátem a já mu řekl, že doufám, že až dostanu odstupné 12-ti měsíční a že nebude po mě chtít také z toho provizi, že říkal jenom jak jsem psal výše z těchto položek a najednou mi řekl, že bude po mě požadovat provizi i s odstupného, tak jsem chtěl s ním skončit smlouvu a on že můžu, ale požadoval na mě 79.000 Kč, abych mu zaplatil, že prý už uplatnil u zaměstnavatele částku 192.000 Kč za náhradu mzdy po dobu pracovní neschopnosti. Přitom sem ještě nedostal ani korunu a advokát podniku se hájil tím, že částku vyplatí pojišťovna Kooperativa, takže jsem od mého advokáta nemohl odstoupit, jelikož kde bych vzal 79.000 Kč, když jsem ještě nedostal ani korunu. V té době jsem se ptal jiné advokátky a ta říkala že má nesmyslnou, nesrozumitelnou smlouvu a že v ní není napsáno z čeho všeho chce provizi a že je neetické z čeho všeho chce provizi, když vlastně podal jenom dvě odvolání proti posudku záv. lékaře ke krajskému úřadu a že kdybych přišel býval za ní, tak by mě zastupovala za 20 000 Kč a že bych měl napsat stížnost na advokátní komoru, a že bych měl s ním ukončit smlouvu, že i po mě chce za nic peníze, když jsem ještě žádný nedostal od pojištovny nebo od zaměstnavatele, jenomže kde bych vzal ty peníze. Jelikož jsem nemohl od něj kvůli požadované částce odstoupit musel jsem pokračovat ve smlouvě a smířit se s tím že mu budu muset z případného odstupného vyplatit provizi. Tedy od konce marodního 6/2014 do března 2015 jsem byl doma bez výplaty než tedy konečně zavodní lékařka nová vydala ten posudek, že jsem pozbyl způsobilost dosav. práce. V březnu 2015 mi tedy firma na základě dohody vypověděla smlouvu dle paragrafu 52, že jsem pozbyl dlouhodobě prac. způsobilost a že mi náleží 12-ti měsíční odstupné + mi vznikl nárok na rentu ve výši 24.350 Kč. Panu advokátovi Rožánkovi jsem vyplatil z obdržených částek, budu psát už vše po zdanění tedy jsem mu vyplatil ze ztráty na výdělku po dobu prac. neschopnosti 28.900 Kč ze 14.450 Kč, dále bolestné + ztráta společenského uplatnění částku 5.227 Kč z částky 21.600 Kč, dále náhrada mzdy od ukončení marodního do ukončení smlouvy, jelikož mi odmítli vyplácet výplatu a jinou pracovní pozici neměli tedy částku 29.400 Kč z částky asi 139.000 Kč a částku 47.000 Kč z částky odstupného 235.000 Kč, takže jsem vyplatil mému advokátovi částku zhruba 115.000 Kč čistého, přitom vše proběhlo mimosoudně, akorát podal dvakrát odvolaní ke krajskému ùřadu a požadoval po firmě ihned ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, že nesouhlasil až to vyplatí pojištovna Kooperativa. Jenomže kdyz už jsem vše považoval za uzavřené, tak mi řekl, že má firma ještě vyplatit nejakých 34.000 Kč a že podal žalobu a to bude projednávat soud a teď to prišlo co mě ranilo nejvíc, že prý mu budu platit těch 20% + 21% DPH i z mé renty po celou dobu jejího vyplácení tedy do 65 let. Od ukončení pracovní smlouvy jsem na úřadu práce až do dnes (11.11.2017) a z částky renty 24.350 Kč mi odečítá kooperativa částku 9.320 Kč min. mzdu takže mám 15.300 Kč a po zdanění 13.357 Kč měsíčně čistého od Kooperativy a od března 2015 až do dnes (11.11.2017) platím advokátovi za nic měsíčně zhruba 3.100 Kč, takže už jsem mu z renty za těch 2 a půl roku zaplatil 86.800 Kč a nehodlám mu platit do konce života z renty za nic a ještě ty peníze od kooperativy chodí na jeho účet a on mi po stržení své částky peníze přeposílá na můj účet. Už jsem se ptal jiného pana advokáta a že mu mám též poslat normálně oznámení o ukončení smlouvy až vyjde rozsudek od soudu o těch zbylých 34.000 Kč, což právě před týdnem přišel a vypovědět plnou moc, že tohle v životě neviděl, aby chtěl i z mé renty platit, že jsem měl poslat stížnost na advokátní komoru, řekl defakto to samé co říkala předchozí advokátka. Mohu toto udělat prosím, oznámit mu že smlouva je ukončená že je vše dořešeno prosím o radu už si nevím rady, vyplatil jsem mu ze všeho takových peněz a ještě platit za nic z mé renty? Můžete mi prosím poradit tedy co mám udělat a jakým postupem a zda když mu pošlu to oznámení o ukončení smlouvy a přestanu mu platit z renty a změním si na žádost u kooperativy, aby chodila renta na můj účet, zda mě může zažalovat, v příloze zasílám smlouvu + plnou moc + ještě aniž bych dostal tenkrát nějakou korunu a chtěl jsem od něj odstoupit tak požadoval po mě těch 79.000 Kč a pak že můžu odstoupit od smlouvy. O zbylých 34.000 Kč se to táhlo do teď a první soud mi to přiklepl a na odvolání zaměstnavatele to teď před týdnem vyšší soud zamítl a můj advokát čeká na mé vyjádření, zda se chci odvolat k nejvyšímu soudu ale to já nechci, aby se to táhlo další rok, ať si nechají 34.000 Kč, já chci aby byla když se neodvolám smlouva s mým advokátem jakoby ukončená a chci mu přestat za nic platit z mé renty měsíčně 3.100 Kč do 65 let, když je mi 35 let. Moc děkuji, Standa.

ODPOVĚĎ:
Jednání advokáta je rozhodně neetické. Doporučuji odvolat mu plnou moc a už mu nic nehradit. Pokud by se pokusil po Vás cokoliv dále požadovat, a to i soudně, obraťte se na advokátní komoru se stížností na neetické chování advokáta. Advokát může být postižen napomenutím, pokutou nebo i vyškrtnutím ze seznamu advokátů, což je pro advokáta velké riziko, které si myslím že nebude dobrovolně podstupovat.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Posudek o zdravotní způsobilosti závodního lékaře - musí se jít podívat závodní lékař podívat na praoviště posuzovaného?
  • Odvolání proti posudku o zdravotní způsobilosti - odměna advokáta