Chci si postavit k domu přístřešek na karavan a auto délka přístřešku je 22 metrů šířka 6 metrů, výška 3 metry. Pozemek sousedí se 3 sousedy. Přístřešek nepřesáhne moji hranici. Mám písemné vyjádření sousedů - souhlasem se stavbou přístřešku pro karavan s auto. Na stavebním úřadě mi bylo sděleno, že musím mít stavební povolení, projekt a stavební firmu která to postaví. Podle novely zákona 183/2018 by podle mne stačila ohláška + vyjímka. Pokuď mám pravdu jak mám dál postupovat. Paní na stavebním úřadě v Xxxxxxxxxx (anonymizace) jsou arogantní nehodlají o tom diskutovat. Děkuji, Bořivoj

ODPOVĚĎ:
Jsem toho názoru, že v tomto případě pravdu nemáte.
Dle § 96/2 písm. b) ve spojení s § 104/1 písm. d) stavebního zákona postačí územní souhlas a stavební ohláška pouze k realizaci stavby do 70 m2 celkové zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 m. Dle znění dotazu je zřejmé, že Vámi zamýšlený přístřešek bude svou zastavěnou plochou přesahovat povolený limit téměř dvojnásobně.
Zbývající typy ohlašovaných staveb (vyjmenované v § 104/1 stavebního zákona) se na Vámi popsaný přístřešek nevztahují.
Jelikož není možné realizovat Váš stavební záměr v režimu územního souhlasu a stavební ohlášky, nezbude Vám, než se na stavební úřad obrátit s žádostí o vydání územního rozhodnutí o umístění stavby a stavebního povolení (jak to vyplývá z § 79 a § 108/1 stavebního zákona).
Stavebnímu úřadu lze přisvědčit rovněž v názoru, že stavba prováděná na základě územního rozhodnutí o umístění stavby a stavebního povolení nemůže být budována svépomocí (jak to vyplývá z § 160/3 stavebního zákona).
V současné chvíli Vám doporučuji navštívit ještě jednou místně příslušný stavební úřad a konzultovat zde, o jaká ustanovení stavebního zákona opírají úřednice svůj názor, že budete muset získat územní rozhodnutí (o umístění stavby) a stavební povolení. Vyjde-li najevo, že se jedná skutečně o ustanovení, která uvádím ve své odpovědi, nezbude Vám, než a/ svůj stavební záměr zásadně omezit, nebo b/ se názoru stavebního úřadu podvolit. Svůj stavební záměr můžete samozřejmě konzultovat rovněž s nadřízeným stavebním úřadem (tedy s místně příslušným krajským úřadem).
_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 183/2006 Sb. , o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Stavba přístavku pro karvan - je nutné stavební povolení nebo jen ohláška?
  • Potřebuji projekt na stavbu přístřešku auta a karavanu 22 m výška 6 m šířka?