V územním opatření o stavební uzávěře nejsou uvedeny podmínky, co má být obsahem smlouvy o spolupráci ani v obecných obrysech. Podala jsem žádost o poskytnutí informací podle zákona č. 106/199 Sb. o svobodném přístupu k informacím, kde jsem město žádala o obsah smlouvy, na základě které nám nebyla schválena výjimka ze stavební uzávěry.

Dostala jsem odpověď stylem, že odpověděli, ale ne na konkrétní informaci, takže jsem se opět nedozvěděla obsah smlouvy, který město požaduje. Proto jsem zaslala novou žádost o poskytnutí informací s upozorněním, že mi nebyla informace zodpověděna a že žádám o opětovné poskytnutí informace o obsahu smlouvy. Dosud jsem odpověď neobdržela. Včera (28.02.2018) jsem se zúčastnila veřejného zasedání zastupitelstva, kde jsem vznesla dotaz na obsah smlouvy o spolupráci ze strany města.
"Vedoucí majetkového odboru mi odpověděl, jaké podmínky chce město do smlouvy navrhnout:
- manželé Xxx nechají zhotovit komunikaci i s projektovou dokumentaci s asfaltovým povrchem
- manželé Xxx přivedou všechny inženýrské sítě ke dvěma zbylým pozemkům i s dokumentací
- jediný ústupek od města je, že se vypočte rozdíl kalené cesty a asfaltového povrchu budoucí komunikace a 40% z rozdílu ceny zafinancuje město"
Poté jsem se zeptala, zda tyto podmínky dostanu písemně, když jsem o ně žádala prostřednictvím § 106. Bylo mi řečeno, že ne, že se jedná pouze o návrh, na kterém město trvá. Tyto podmínky jsou pro nás neúnosné. Mám sepsat návrh smlouvu s požadavky, které jsme schopni splnit a předložit ho městu a potom opět zažádat o výjimku a při opětovném zamítnutí napadnout zamítavé rozhodnutí správní žalobou? Mám se obrátit na Ministerstvo vnitra nebo na ombudsmana? Ti mi zřejmě nepomůžou. Jaký postup byste navrhovala? Děkuji, Milena

ODPOVĚĎ:
Ideální je toho učinit co nejvíce. Můžete znovu požádat o výjimku (je otázkou, zda má pro Vás význam sepisovat návrh smlouvy za situace, kdy podmínky znáte), můžete na tento postup upozornit ombudsmana i popř. ministerstvo, můžete se obrátit na nadřízený krajský úřad. V tomto případě nelze hovořit o tom, že se neudělením výjimky obec snaží naplnit účel stavební uzávěry, spíše jednání obce svědčí o jiných úmyslech.
Pro případné právní zastoupení se obraťte na advokáta - kontakt naleznete zde: www.advokatikomora.cz.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Podmínka výjimky ze stavební uzávěry - vybudování komunikace a inženýrských sítí stavitelem