Chtěla bych se zeptat, zda byste mi mohli poradit s výkladem Školského zákona, konkrétně § 37 níže. Syn je narozený 31.8.2012 (narozen plánovaným císařským řezem týden před termínem porodu). V 4/2018 jsme žádali o odklad školní docházky pro nezralost dítěte. Vzhledem k datu narození šlo z naší strany o formalitu, protože pokud by byl narozen o den později, měl by "odklad" automaticky. Každopádně jsme vyběhali potřebné kolečko - lékař, PPP a zápis, odklad vyřízen.

Bohužel nám stále nepřijde, že by byl na školní docházku zralý. V PPP nám však bylo řečeno, že už jeden odklad měl a musí tedy do školy nastoupit. Na datum narození se nikdo nedívá. Pokud by se ve škole potvrdilo, že nezvládá, tak by ho prý vrátili zpět do školky. Vyšetření v PPP zatím neabsolvoval, odmítli nás s tím, že máme dojít v dubnu 2019. Ve Školském zákoně je specifikována věta: "Začátek povinné školní docházky lze odložit nejdéle do zahájení školního roku, v němž dítě dovrší osmý rok věku." Jak si tuto větu máme vyložit? Kdy nejpozději může tedy nastoupit? Děkuji za případnou odpověď. Hanka

ODPOVĚĎ:
Informace, kterou jste obdržela, je správná, tzn. že Váš syn musí nastoupit povinnou školní docházku v září roku 2019.
Pro správné pochopení Vámi citované části § 37/1 školského zákona je v první řadě zapotřebí definovat pojem „školní rok“.
Dle § 24/1 školského zákona začíná školní rok 1. září a končí 31. srpna následujícího kalendářního roku.
Váš syn tedy dosáhl věku 6 let ve školním roce 2017/2018, věku 7 let dosáhne ve školním roce 2018/2019 (tedy ve školním roce právě probíhajícím) a věku 8 let dosáhne ve školním roce 2019/2020. V tomto ohledu nehraje roli, že Váš syn má narozeniny vždy v poslední den školního roku.
Dle § 36/3 školského zákona začíná povinná školní docházka počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne šestého roku věku, pokud mu není povolen odklad. Váš syn dosáhl věku 6 let dne 31. 8. 2018, tedy ve školním roce 2017/2018. Povinnost školní docházky tedy v jeho případě nastala se začátkem následujícího školního roku (tedy školního roku 2018/2019),, a to od 1. 9. 2018.
Vzhledem k tomu, že Váš syn získal odklad povinné školní docházky, uplatní se v jeho případě Vámi citovaná věta § 37/1 školského zákona:
„Začátek povinné školní docházky lze odložit nejdéle do zahájení školního roku, v němž dítě dovrší osmý rok věku. “
Jak uvádím výše, je školním rokem, v němž Váš syn dosáhne věku 8 let, školní rok 2019/2020 (neboť tento školní rok začíná dnem 1. 9. 2019 a končí dnem 31. 8. 2020 a zahrnuje tedy datum osmých narozenin Vašeho syna).
Z § 37/1 školského zákona pak vyplývá, že odklad může trvat nejdéle do začátku školního roku, v němž dítě dovrší osmý rok věku. V případě Vašeho syna tak může odklad trvat nejdéle do začátku školního roku 2019/2020, tzn. nejdéle do 1. 9. 2019. Ve školním roce 2019/2020 musí Váš syn nastoupit povinnou školní docházku, neboť ke dni 1. 9. 2019 již nebude trvat jeho odklad.
Z výše uvedeného vyplývá, že svého syna musíte přihlásit k zápisu k povinné školní docházce, a to v době od 1. 4. do 30. 4. 2019, jelikož v kalendářním roce 2019 Váš syn nastoupí povinnou školní docházku (§ 36/4 školského zákona).
Nástupem Vašeho syna k povinné školní docházce získá Váš syn status žáka. Bude se na něj proto vztahovat § 37/3 školského zákona, který zní:
„Pokud se u žáka v prvním roce plnění povinné školní docházky projeví nedostatečná tělesná nebo duševní vyspělost k plnění povinné školní docházky, může ředitel školy se souhlasem zákonného zástupce žákovi dodatečně v průběhu prvního pololetí školního roku odložit začátek plnění povinné školní docházky na následující školní rok. “
Je proto pravdou, že „Pokud by se ve škole potvrdilo, že nezvládá, tak by ho prý vrátili zpět do školky. “ (jak v dotazu uvádíte), tzn. že Váš syn by mohl v průběhu 1. třídy získat tento tzv. dodatečný odklad povinné školní docházky.
_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 561/2004 Sb. , o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Je možné dvojitý odklad povinné školní docházky u nezralého, nevyzrálého dítěte?