Soud o snížení alimentů jsme vyhráli. V rozsudku, který přišel 18.11.2011 bylo uvedeno se splatností od 1.6.2011. Podle vaší rady jsme tento měsíc zaplatili celkem jen 4.000,-. Potřebovala bych ještě poradit, jestli manžel může požadovat rozdíl ve výživném za období od 6.-10. měsíce.

Vyčetla jsem, že na nezletilé dítě ne, ale dcera je již od ledna plnoletá. A pokud peníze musí vrátit zpětně, do kdy tak musí učinit. Děkuji, Veronika

ODPOVĚĎ:
U nezletilých dětí se výživné již vyplacené považuje za tzv. spotřebované výživné, a to se opravdu nevrací (§ 99 odst. 1 zákona o rodině)
Co se týče zletilé dcery, počkejte na právní moc rozhodnutí a pak dceru můžete vyrozumět o právu na vydání bezdůvodného obohacení, tedy rozdílu, mezi částkou, která jí byla vyplacena a tou, která jí měla být vyplácena podle rozhodnutí soudu, a stanovit lhůtu pro splnění této povinnosti. V případě žaloby na vydání bezdůvodného obohacení, by manžel musel žalovat dceru. Na vymáhání bezdůvodného obohacení máte dvouletou promlčecí lhůtu (§ 107 občanského zákoníku).
S ohledem na skutečnost, že může dojít k situaci, že otec bude žalovat dceru, dobře zvažte, jaký dopad taková situace bude mít do vašich rodinných vazeb (bez ohledu na to, jak materiálně je pro vás ta částka přínosem).