Jak postupovat, pokud manželovu synovi bude letos 18.let, žije s matkou v zahraničí, nemáme krom účtu matky žádné spojení, kdy přestat platit? Víme že studuje, ale nevíme jak dlouho ještě. Děkuji. Natálie

ODPOVĚĎ:
Vyživovací povinnost rodiče vůči dítěti trvá, dokud není schopno se samo živit např. dokud nenastoupí do zaměstnání či nezačne podnikat. Doporučuji Vašemu manželovi, aby kontaktoval svého syna či bývalou manželku a domluvil se s nimi na dalším postupu. Případně aby podal syn návrh na soud na ukončení vyživovací povinnosti (pokud není výživné stanoveno) – syn bude muset doložit, zda opravdu ještě není samostatný a budete vědět hned, co a jak studuje.
Upozorňuji, že pokud bylo výživné stanoveno soudně, nárok na výživné trvá do doby, než soud rozhodne o zrušení vyživovací povinnosti. Tzn. vyživovací povinnost nezaniká automaticky.