Co mám dělat, pokud otec neplatí výživné na nezletilé dítě? Jitka.

ODPOVĚĎ:
Pokud rodič úmyslně nebo z nedbalosti neplní svou vyživovací povinnost, dopouští se trestného činu „Zanedbání povinné výživy“. Neplněním vyživovací povinnosti je situace, kdy rodič neposílá výživné nebo když posílá méně nebo když hradí výživné nepravidelně.
Rodič, který má dítě svěřené do péče, nebo zletilé dítě, má tyto možnosti:
a) vyzvat povinného rodiče k řádnému placení výživného,
b) podat na Policii ČR trestní oznámení (lze jej podat již po dvou nebo třech nezaplacených výživných, nikoli až po šesti) - vzor naleznete zde,
c) není-li výživné stanoveno soudem, pak podat návrh na určení vyživovací povinnosti,
d) je-li již výživné určeno soudem, pak podat návrh na výkon rozhodnutí  nebo návrh na nařízení exekuce.

Trestní oznámení na neplacení výživného nebo rovnou exekuce na výživné?
V zásadě je možné neplnění vyživovací povinnosti řešit oběma způsoby najednou, tedy podáním trestního oznámení i návrhu na výkon rozhodnutí nebo na nařízení exekuce.

TRESTNÍ OZNÁMENÍ můžete podat na kterékoli policejní stanici, Policie ČR oznámení prošetří, předá státnímu zástupci a ten podá k soudu obžalobu, na základě které proběhne soudní řízení o vině a trestu. Povinný rodič má možnost vyhnout se odsouzení dobrovolným splacením dlužné částky ještě před vyhlášením rozsudku (jde o tzv. účinnou lítost).

NAŘÍZENÍ VÝKONU ROZHODNUTÍ NEBO EXEKUCE je nuceným vymáháním dluhu (výkon rozhodnutí provádí soud, kdežto exekuci Vámi vybraný
exekutor) těmito způsoby:
a) srážkami ze mzdy rodiče nebo z jiného příjmu,
b) přikázáním pohledávky z účtu rodiče (např. sporožirový účet),
c) prodejem movitých věcí (automobil, luxusní hodinky apod.),
d) prodejem nemovitých věcí (rodinný dům, chalupa),
e) prodejem firmy.

Ideální je podat návrh na soukromou exekuci, protože soukromý exekutor bude vymáhat částku určitě rychleji, než klasický soudní vykonavatel.