Chtěla bych se zeptat, kdy mohu požádat o zvýšení výživného na nezaopatřené nezletilé dítě? Jarmila

ODPOVĚĎ:
Obecně je možné požadovat zvýšení výživného (alimentů) na dítě v situaci, kdy došlo ke změně (především majetkových) poměrů na straně rodiče nebo dítěte.

Na staně rodiče to může být např. změna zdravotního stavu, změna nebo ztráta zaměstnání, získání nějakého majetku nebo opak, dále vznik další vyživovací povinnosti (např. narozením dalšího dítěte či uzavřením manželství).

Na straně dítěte je to pak vývoj dítěte (s jeho růstem vznikají nebo zanikají požadavky na uspokojení jeho potřeb - např. dítě potřebuje umělou kojeneckou výživu a pleny, později již ne, dítě začne chodit do kroužků, do školky, do školy, na VŠ - to s sebou nese výdaje na školní potřeby, aktivity, kurzy apod. ...). Na výši výživného má vliv i zdravotní stav dítěte (nemoc, úraz), dále získání majetku dítěte např. ve formě nabytí dědictví nebo výdělečnou činností dítěte (např. dítě je nafoceno v reklamě, dostane 100.000 Kč, dítě je sportovně aktivní a za zápasy dostává odměnu - to je také změna poměru).