Chtěl bych se zeptat: jestliže bývalá manželka žádá výživné 4000 Kč, je třeba možné, aby soud zvýšil výživné na 5000? Mám vysoký příjem a z toho důvodu se na to ptám. Cyril

ODPOVĚĎ:
Při určování výše výživného pro nezletilé dítě není soud vázán navrhovanou výší. Může tedy podle své úvahy snížit nebo zvýšit navrhované výživné, alimenty.

U zletitlého potomka je soud ale vázán navrhovaou výší výživného a může ji jen snížit.

Příklad: pokud potomek žádá 5000, nemůže soud rozhodnout, že bude potomek dostávat 6000 Kč, může rozhodnout, že bude potomek dostávat 5000 nebo menší částku.