Exmanžel, se kterým mám syna 15let, žije a pracuje v severní Itálii. Jeho čistý měsíční příjem je 1.400 euro (35.000 Kč). Žije ve společné domácnosti s pracující přítelkyní. Exmanžel u soudu přiznal, že jeho celkové měsíční výdaje jsou 720 euro (18.000 Kč) = domácnost/nájem, ošacení, strava, doprava. Právník exmanžela navrhl výši výživného z původních 2.000 Kč (1/2012) na 3.500 Kč. To bylo před rokem.

Syn 15let je v mé péči a od září nastupuje na střední školu (gymnázium). Já jsem podruhé vdaná a máme syna 5let. Manžel má z 1. manželství zletilou dceru (22let) studující na VŠ. Celkové čisté příjmy naší rodiny jsou cca 40.000 Kč. Manžel cca 35.000 Kč a já 5.590 Kč (DPP). Moje vyživovací povinnost k synovi 15let by byla dle výše mzdy 1.210 Kč (22% z čistých příjmů). Nezbytné měsíční výdaje na 15-letého syna momentálně (IX. třída ZŠ) = 8.577 Kč (- 1.117 Kč daňové zvýhodnění) = 7.460 Kč, ale s nástupem na střední školu budou měsíční výdaje na syna vyšší o 1.100 Kč (doprava + vyšší školní stravné) na 8.560 Kč. Měsíční výdaje naší 4 členné rodiny (2 dospělí + 2 nezletilé děti) = cca 29.000 Kč + manžel má vyživovací povinnost ke zletilé dceři ve výši 3.500 Kč + 1.500 Kč jí přispívá na bydlení, nejsou započítány v celkových výdajích. Můžete mi poradit zda můžu navrhnout výši výživného exmanželovi na syna 15let 7.350 Kč (21% z čistých příjmů). Můžu u soudu trvat na této výši výživného? Nevidím totiž důvod proč by měl manžel za exmanžela každý měsíc hradit větší polovinu výdajů na nevlastního syna, dělal to 7 let. Nejde o to, že by manžel nechtěl cokoliv udělat pro nevlastního syna, ale mě jako matce přijde od exmanžela sobecké se ohánět u soudu, že má 50% výdaje a že je optimální výše výživného 3.500 Kč. Exmanželovi by zůstávalo měsíčně ještě cca 10.000 Kč na osobní spotřebu. Děkuji moc za odpověď. Marie

ODPOVĚĎ:
Jestliže navrhujete výživné ve výši 22% čistých příjmů, pravděpodobně vycházíte z tabulek, které jsou k dispozici na internetu. Jedná se o návrh ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové z roku 2010
https://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/248
V tomto návrhu je uvedeno, že výše výživného pro dítě ve věku 15 – 17 let by měla činit 16 – 22% příjmu, Váš návrh je tedy na horní hranici tohoto rozmezí. K návrhu ministryně Kovářově je zapotřebí uvést, že tyto tabulky mají pouze doporučující charakter – soudy se těmito tabulkami mohou, ale nemusí řídit. Nelze tedy jednoznačně požadovat, aby na každé dítě ve věku 15 – 17 let rodič platil 16–22% svých příjmů.
Podle § 923 občanského zákoníku dále platí, že: Změní-li se poměry, může soud změnit dohodu a rozhodnutí o výživném. Z toho vyplývá, že šance na změnu výše výživného nastává zejména tehdy, pokud od posledního určení výše výživného došlo ke změně finanční situace jednoho nebo obou rodičů. Z Vašeho dotazu vyplývá, že v loňském roce došlo k navýšení výživného z 2.000 Kč na 3.500 Kč. Jestliže jedinou změnou, ke které od té doby došlo, je nárůst nákladů na výchovu a výživu syna o 1.100 Kč, považují za nepravděpodobné, že by soud navýšil výživné o téměř 4.000 Kč. Za nepravděpodobné to považuji i z toho důvodu, že by se jednalo o navýšení výživného o více než 100%. Pokud se domníváte, že žádost o zvýšení výživného je důvodná, můžete si o vyšší výživné požádat. Dle mého názoru ale navýšení výživného na Vámi požadovanou částku nedosáhnete.

> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Zvýšení výživného od otce dítěte pracujícího mimo ČR ve státě EU