Syn alkoholik, bezdomovec, 4 roky rozvedený, neplatí alimenty. Děti 10, 12, 16. Snacha znovu provdaná, požaduje placení výživného na prarodičích aniž by soudně stíhala bývalého manžela. Má soud právo požadovat dlužnou částku z úspor prarodičů? Jsem důchodce a mám 10.000 kč důchodu. Matěj

ODPOVĚĎ:
Pokud není otec dítěte schopen platit alimenty sám, ze zákona přechází tato povinnost na jeho rodiče. Proto může matka dětí požadovat alimenty po prarodičích, avšak v žádném případě ne ve stejné výši, jako po otci dětí.
Otec je povinen poskytovat výživné tak, aby zajistil stejnou životní úroveň podle svých příjmů, zatímco prarodiče pouze podle svých možností a schopností. Proto bude vyměřené výživné nižší, než jaké by platil otec dětí. Proto doporučuji uvést všechny platby a povinnosti, které prarodiče mají u soudu, musí být vzaty v potaz.