Alimenty na syna (1997) ve výši rok 1998–2008 1000, -Kč, rok 2009 2/2014 1650 Kč a od 3.3.2014 2000, -Kč. Exmanžel se živil prodejem sladkostí po poutích. U soudu vždy tvrdil, že je nemajetný, zadlužený atp. V té době ho údajně živila manželka, která vydělala 13.000 Kč měsíčně.

01/2015 jsem zjistila, že bydlí ve vlastní nemovitosti o rozloze 1.275 m2, na kterou má úvěr u banky ve výši 2.200.000 Kč do roku 2038 tudíž musí splácet minimálně 7.000 Kč měsíčně, dále náklady na bydlení. Na zahradě mají stáje, vlastní 2 koně, jeho dcera (15 let) má velmi drahý koníček - parkurové skákání, dceru posílá 2x ročně do hereckých táborů, 2010 byl dokonce v Las Vegas, létá k moři s celou rodinou. V domě bydlí již od 2008. Nebyl schopný doložit, kde na všechny věci vzal. Od 04/2014 je zaměstnán ve firmě, která patří bratru manželky, vyplácí mu minimální mzdu. Firma má adresu na místě kde bydlí s rodinou. Veškeré info jsem zaslala k soudu a proběhlo řízení, o zvýšení alimentů na 5.000 Kč. Soudkyně zatím nerozhodla. Budu se určitě odvolávat. Mám šanci na úspěch v soudním sporu? Kateřina

ODPOVĚĎ:
Jestliže jste zjistila, že exmanželovy životní náklady neodpovídají výši jeho příjmů, je v pořádku, že jste na tyto nesrovnalosti soud upozornila. Při posuzování Vašeho požadavku na výživné bude soud zohledňovat oprávněné zájmy a potřeby dítěte, ale i finanční a majetkové poměry obou rodičů. To, zda soud Vaší žádosti o zvýšení výživného vyhoví, tedy bude záležet i na Vaší finanční situaci, o které nic nepíšete. Podle § 916 zákona č. 89/2012 Sb. (nový občanský zákoník) ale platí, že neprokáže-li v řízení o vyživovací povinnosti osoba výživou povinná soudu řádné své příjmy předložením všech listin a dalších podkladů pro zhodnocení majetkových poměrů, platí, že měsíční příjem této osoby činí 25násobek částky životního minima jednotlivce. Pokud by tedy Váš exmanžel nespolupracoval a nedoložil soudu požadované dokumenty, mohl by mu soud určit i vyšší než Vámi požadované výživné. Jestliže soud Vaší žádosti nevyhoví nebo nebudete s jeho rozhodnutím souhlasit, odvolat se samozřejmě můžete.