Z prvního manželství mám dceru (6/1990) a syna (12/1993). Ve druhém manželství se mi narodil syn (4/2008) a dcera (7/2009). Poslední úprava alimentů soudem byla v roce 2005, proto jsem na základě narození dalších dvou dětí zažádal v červenci loňského roku o snížení alimentů. Soud snížení zamítl s odůvodněním, že nenastaly žádné průkazné důvody ke snížení.
Odvolal jsem se tedy ke krajskému soudu, ale do dnešního dne mi nic nepřišlo. Jak dlouho může takové projednávání ze zákona trvat? A můžu nezávisle na tomto odvolání podat další žádost - a to ukončení alimentů na dceru, která v červnu letošního roku ukončila nádstavbové studium? Děti z prvního manželství se se mnou odmítají stýkat, neviděl jsem je už přes dva roky, nemám o nich žádné zprávy, takže ani nevím, zda se dcera ještě někam hlásí. I přesto teď ale bohužel nemám finance na to, abych ji mohl platit školné na další (vysoké) škole. Děkuji za odpověď, Petr.

ODPOVĚĎ:
Soudy jsou povinny postupovat účelně a v přiměřeném čase rozhodnout. Zákonné lhůty neexistují. Další žádost o snížení alimentů nedoporučuji, protože ta první nebyla ještě pravomocně rozhodnuta a pravděpodobně by došlo k zamítnutí žádosti kvůli překážce věci zahájené. Spíše se informujte přímo u pracovníků soudu, protože trvá-li řízení neúměrně dlouhou dobu a soud je v té věci nečinný, můžete si stěžovat na průtahy v řízení u příslušného orgánu státní správy soudů.
„Nová“ rodina opravdu není přesvědčivý důvod pro snížení nároků na výživu rodiny „staré“, takže se snížením alimentů příliš nepočítejte.
Žádost o ukončení povinnosti alimentů podat můžete, pokud Vaše dcera dál studovat nebude, nic nebrání tomu, aby žádost byla vyřízena kladně.