Dobrý den, jsem již plnoletá studentka (21) a právě jsem odmaturovala. Jsem již přijata na ČVUT. Můj otec nereaguje na upozornování o zaplacení výživném (to bylo stanoveno rozhodnutím soudu).
Toto se táhne již několik let, v posledním roce přestal platit úplně. Chtěla bych se tedy zeptat, zda-li je možné požadovat po něm peníze nějak zpětně a jak postupovat. Zda-li je možné toto zadat nějaké exekuční firmě. Linda

ODPOVĚĎ:
Vzhledem k již existujícímu rozhodnutí máte dvě možnosti. První je obrátit se na soud a žádat výkon rozhodnutí. Tato varianta je levnější a celou ji bude řídit soud.

Druhá možnost je obrátit se na soukromého exekutora, který bude postupovat dle exekučního řádu. Postup je obdobný, dražší a o něco rychlejší.

Jednotlivé dávky se promlčují ve třech letech, což znamená, že můžete žádat výživné až tři roky zpětně.