Jsem 10 let rozvedená a od listopadu 2009 jsem v plném invalidním důchodu. Starám se o 21 letého syna, který studuje a otec na něj platí výživné 4000 Kč. Zajímalo by mě, zda mám nárok, aby bývalý manžel platil výživné i na mě. Nemohu sehnat práci na zkrácený úvazek a invalidní důchod mám 14100 Kč. Hedvika

ODPOVĚĎ:
Soud může rozvedenému manželovi, který se porušením manželských povinností na rozvratu manželství převážně nepodílel a kterému byla rozvodem způsobena závažná újma, přiznat proti jeho bývalému manželovi výživné ve stejném rozsahu, jako je vyživovací povinnost mezi manžely. Výživné lze přiznat nejdéle na dobu tří let od rozvodu.