Píši za svého přítele, který má se svou bývalou přítelkyní 14 měsíční holčičku. Pravidelně platí alimenty, které mu vyměřil soud. (Každý měsíc ještě nakupuje svému dítěti jídlo, hračky, kosmetiku a další výbavu...). Dítě pravidelně navštěvoval. Před měsícem se matka dítěte s malou odstěhovaly k její nové přítelkyni (zjistila, že má jinou orientaci), ale řekla, že dítě nám nepůjčí jako dříve a že jí už neuvidíme. Co proto můžeme dělat, aby jsme jí navštěvovali, brali na výlety jako předtím? Zažádali jsme u soudu, že si jí vezmeme do vlastní péče. Jaké máme předpoklady, že jí získáme? Děkuji za odpověď, Dominika

ODPOVĚĎ:
Pokud matka odmítá dítě předat tak jak má soudně nařízeno, jedná se o porušení rozhodnutí o výživě a výchově, a je to také samostatný důvod ke změně tohoto rozhodnutí. Pokud tedy matka bude stále odmítat kontakt otce s dítětem, máte velkou šanci na svěření do péče. Bylo by však dobré, abyste mohli toto její jednání prokázat – např. svědecky.