Je mi 40let, po 15 letech manželství jsme se s manželkou rozvedli dohodou v červenci 2011 (příčinou byl můj vztah s jinou ženou a následně neústupnost manželky, která se chtěla rozvést a použila děti jako formu nátlaku na můj souhlas k rozvodu), vše proběhlo bez problémů, obě naše děti (13 a 15 let) byly svěřeny do její péče.

Střídavou péči jsem nechtěl kvůli dětem, o jiné variantě jsem ani nevěděl. Veškerý majetek jsem zanechal bývalé ženě, do původního bytu, kde stále žije s dětmi mám prakticky neomezený přístup. Problémem je nyní její přítel, kterého seznámila s dětmi. Nejsem přesvědčen o pozitivním vlivu na děti, ale nemám žádné právo o tom rozhodovat, děti jsou neplnoleté. Chci se zeptat, jaký je postup nebo reálné možnosti změny péče o děti na variantu tzv. společné péče anebo střídavé péče formou střídání se rodičů v jednom bydlišti dětí (našeho původního bytu). Co přesně obnáší, jaké právní následky pro oba má a jak o ní požádat, resp. zda vůbec v našem právním systému je reálné, že by jí soud schválil. Je Je potřebná u takového jednání i účast dětí (soud, psycholog apod.)? Děkuji, Štefan

ODPOVĚĎ:
Společná péče je možná, pokud rodiče po rozvodu žijí stále v jednom bytě a podílejí se na výchově stejným způsobem jako před rozvodem. Střídavá péče znamená, že dítě v určitých časových intervalech střídá domácnosti jednotlivých rodičů. Na střídavé či společné péči se mohou rodiče dohodnout, je lépe, když tuto dohodu též schválí soud. Pokud však Vaše manželka a děti nesouhlasí se společnou či střídavou péčí, pak Vám doporučuji nezahajovat případné řízení o určení styku s nezletilým, protože soud při schválení návrhu na střídavou či společnou péči přihlíží k názorům druhého manžela a i dětí. Jelikož jsou Vaše děti již relativně velké, tak lze předpokládat, že by jejich názor na tuto úpravu byl soudem požadován a zřejmě by i proběhla návštěva u psychologa. Na druhou stranu pokud by děti souhlasily s touto formou výchovy není důvod, aby jste netrval na změně ve výchově dětí.