1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)
Chtěl bych požádat o střídavou péči až dcera začne navštěvovat střední školu - bude nejspíše ve stejném městě jako bydlím já s novou rodinou. Nyní to nelze, nemohla by navštěvovat stejnou školu nebo by musela dojíždět. Má bývalá žena se znovu vdala, má 2 děti ale s novým otčímem dcera vůbec nevychází a on jí také nemá rád. Já jsem podruhé ženatý s 2 dětmi. Platím pravidelně alimenty a dceru beru na víkendy a prázdniny. Dcera by střídavou péči brala, horší to je s matkou - nechce přijít o alimenty které ji stačí na pokrytí celkových výdajů dcery. Může soud přihlédnout k přání dcery když matka nesouhlasí? Jak je to potom s alimenty? Kdyby byla měsíc u nás a měsíc doma? Každý by ten měsíc platil výdaje se školou, jízdné atd.... Chtěl bych vědět jestli mám šanci, abych dceři něco neslíbil a pak ji nezklamal. A jaké musím splňovat kritéria. Děkuji předem za odpověď. František

ODPOVĚĎ:
Ve Vašem případě máte skutečně reálnou šanci získat dceru do střídavé péče. Pokud by dcera měla chodit do školy, kde Vy bydlíte a ona by mohla bydlet s Vámi, je reálné svěřit ji do střídavé péče. Až nastoupí na střední školu, bude mít okolo 15 let, což je poměrně vysoký věk na to, aby se mohla sama rozhodnout. Soudce v takovém věku bude brát její stanovisko v úvahu – přiměřeně k jejímu věku. Tedy bude mít velkou váhu. Jediné úskalí vidím v tom, že matka by mohla tvrdit, že dcera chce k Vám, protože jí vše dovolíte a skutečně ji vychovávat nechcete, jen se mstíte matce, atd. (uvádím pouze často uváděné argumenty, ve Vašem případě může jít o zcela jiný případ)

Až budete soud žádat o změnu rozhodnutí o výchově a výživě, buďte připraven dokázat, že o dceru máte skutečně zájem. Např. že máte pro ni nachystaný pokoj, kde pak bude bydlet, že spolu trávíte spoustu času atd.