V roce 2008 jsme odkoupili s manželem od Městské části byt do osobního vlastnictví. Ve smlouvě jsme uvedeni jako spolumajitelé (byt je tedy ve společném jmění manželů, SJM). Byt je ale zatížen hypotékou, kterou si ale na sebe vzal můj syn (není synem mého manžela). Banka i Úřad městské části s tímto postupem souhlasili. Teď bychom chtěli, aby vlastníkem byl můj syn, který splácí hypotéku. Je možné převézt byt na něj i když není manželovým synem bezplatně, nebo za jakých podmínek lze tento převod uskutečnit? Darja

ODPOVĚĎ:
Převod (darování) nemovitosti bezplatně je možný, pokud je Váš syn tzv. osobou blízkou, tedy nejméně po dobu jednoho roku před převodem žije ve společné domácnosti s Vámi a manželem, a z tohoto důvodu pečuje o společnou domácnost. Jinak bezplatného převodu není možné docílit.