Jsme manželé se dvěma dětmi (4 a 11 let), manžel s námi již 3 roky nežije a chce darovat svoji polovinu majetku nabytého v manželství mě. Stačí darovací smouva na polovinu rodinného domu a polovinu zahrady ověřit smlouvu a vložit na katastr? Movité věci jen seznamem a taktéž ověřit podpisy? I Když je to složité, rozvádět se nahodláme. Děkuji, Mariana

ODPOVĚĎ:
Pokud si chcete v podstatě rozdělit majetek, tak lepším způsobem než fiktivním darováním věcí je nechat zúžit společné jmění manželů notářsky sepsanou smlouvou.
Darování mezi manželi je poměrně problematická záležitost a vzhledem k tomu, že by stále existovalo Vaše společné jmění manželů (SJM), tak byste se v budoucnu spíše dostali do dost komplikované situace.

Postup, který jste popsala by byl také možný, ale nemohu ho z více důvodů doporučit.