Měla bych dotaz ohledně vlastnictví k bytu. Po naší svatbě dostal manžel přidělený služební byt, který byl původně státní. Přibližně pod šesti letech se z naší bytové jednotky stalo bytové družstvo vlastníků domu, kde je majitelem uveden pouze manžel. Nyní v současné době se jedná o tom, že byty budou převedeny od osobního vlastnictví.
Moje otázka zní, zda-li mám trvat na tom, abych byla uvedena v evidenci, také jako vlastník? Jedná se mi o to, abych nepozbyla vlastnická práva k bytu v případě, že bychom se rozváděli. Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď a radu. Pavla

ODPOVĚĎ:
Pokud jste byt nabyli po Vaší svatbě, měl by být byt převeden do společného jmění manželů, kam také patří. Rozhodně trvejte na tom, abyste byla v katastru uvedena jako jeden z manželů, neboť v případě rozvodu mohou nastat problémy. V případě rozvodu by mohla nastat situace, kdy by manžel tvrdil, že byt nabyl ze svého výlučného majetku – tedy za prostředky které zdědil, získal darem, nebo je měl už před vznikem manželství. Proto se ujistěte, že budete na smlouvě také figurovat, abyste předešla takové situaci.