Mám dotaz ohledně vyrovnání, které bude až po rozvodu, a to, zda mám nárok na vyplácení poloviny odškodného z nemoci z povolání, které mu bylo vypláceno v nemalé částce, momentálně řešíme rozvod, má uznanou rentu za nemoc z povolání, zda mám na tyto finance z 1/2 nárok, při vyrovnání. Děkuji, Ilona.

ODPOVĚĎ:
Domnívám se, že ano. Zákon sice hovoří o tom, že součástí SJM mimo jiné není to, co nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech, avšak v uvedeném případě, pakliže odškodněním nemoci z povolání, myslíte tzv. ztížení společenského uplatnění, by se mělo jednat o újmu majetkovou, tzv. škodu na zdraví. V takovém případě sice nemáte jako manželka právo na vyplacení této částky, ale jakmile je tato částka manželovi již vyplacena, stává se součástí společného jmění manželů a tudíž na ní nárok máte.